INTELIGENTNÍ DOMY

jsou u nás (severní morava) zatím ve stadiu probouzení .
Nejvyšší překážkou je zatím CENA.
Je zatím minimálně 2x až 4x vyšší, než běžná elektroinstalace …

IDEA – INTELIGENTNÍ DŮM

je to dům s určitou inteligencí, která je rozložena na několik pododdílů :

  • KLIMATIZACE – v jednotlivých místnostech, teplota vody apod. (kolektory), rolety – automatické řízení, regulace větrání – počítač vyhodnotí kdy a jak dlouho se bude větrat
  • BEZPEČNOST – zabezpečení – pohybová čidla, hlídání oken a dveří (vč. garáže), osvětlení – matení zlodějů v nepřítomnosti majitelů (vč. stmívání a zvuků), zapnutí nouzového osvětlení při výpadku sítě (jen při aktivaci pohybovým čidlem), otevírání garáže dálkovým ovládáním (vč. hlášení),
    možnost hlášení pro Policii nebo Hasiče v případě vloupání nebo požáru.
  • INFORMOVANOST – majitel domu ví „o každém pohybu“ pomocí internetu nebo mobilu (jen majitelem vybrané informace). Do této kategorie můžou patřit i web kamery na různých místech s online přenosem, nebo – záznam na HD,  jen když se aktivovalo pohybové čidlo.

Když se nad tím zamyslíte

jedná se vždy o skrytou úsporu peněz .

  • KLIMATIZACE – tady je to jednoznačná úspora
  • BEZPEČNOST – kolik stojí následné uvedení do původního stavu, nebo jakou má šanci Policie nebo Hasiči, když se dozví o problému s minimálním spožděním ?
  • INFORMOVANOSTkolik by asi stála informace, že vaše dítě neodešlo do školy a zaspalo (u vchodových dveří web kamera, pohybové čidlo a koncový spínač) nebo informace, že přijela na návštěvu tchýně ?

 

ŘÍDÍCÍ POČÍTAČ

řídí chod domu , ale současně přijímá a realizuje povely přes internet nebo mobil a realizuje komfort tepelné pohody (když vlastník domu ví, že přijde domů dříve a oznámí to počítači), nebo úspory energie (když vlastník domu ví, že přijde domů o pár hodin později a oznámí to počítači) .

Dovede podle programu zapnout spotřebiče v době, kdy není nikdo doma (nemusí poslouchat hluk automatické pračky a prádlo bude vyprané až před příchodem vlastníka domu nebo spolubydlících).

Dovede zařídit nucené větrání až těsně před příchodem vlatníka nebo spolubydlících apod. a tím ušetřit energii (když nikdo není doma, stačí vyvětrat jen jednou a ne pravidelně).

Naprogramovat se dá cokoliv …  😀

Zatím jsem se k takové práci nedostal, ale chci absolvovat školení u nějaké firmy, která se touto činností zabývá .

 

U nás (ČR) už existuje pár osob (OSVČ) , které se touto prací zabývají

Komentáře nejsou povoleny.