ELEKTRONIKA

 

je můj dlouholetý koníček .
Popis historie mého koníčku . . .

Nabízím své zkušenosti i v tomto oboru


kreslení schemat

Vlastním starší i nejnovější omezenou variantu návrhového systému FORMICA a můžu Vám nakreslit schema o velikosti A4 (A3) – jeho výstup může být i v pdf formátu.
nahoru


návrh plošných spojů PLS

Můžu Vám navrhnout plošný spoj (max. dvouvrstvý) s potiskem i nepájivou maskou . Jsem omezený :
500ti vývody a 120ti součástkami u v4.4 light
150ti vývody a 70ti součástkami u omezené v4.3
Teoreticky i více, jen komplikovaněji.
Výstupní soubor se dá poslat např. firmě www.semach.cz a oni PLS vyrobí.
↑ nahoru


návrh stavebnic na zakázku

Pokud máte velkou zásobu elektro materiálu (velmi levnější nadnormativní zásoby polovodičů apod), můžu pomoci s vývojem zapojení s těmito součástkami až do stádia fungujícího prototypu – tj. včetně schematu a PLS i s osazovacím plánem a popisem zapojení …
↑ nahoru


návrh stavebnic s 8bit µP

Tato nabídka se vztahuje na návrh a realizaci jednoduchých zapojení s 8bit µpočítači, řady x51 (AT89C4041, AT89LP4052, AT89C52, AT89S52, AT89S8253, P89LPC922, P89LPC911(912, 913), event. ADuC812 (814)  nebo  řada AVR ATtiny26, ATtiny13, ATmega8, ATmega16.
Můžu nabídnou i tvorbu SW pro tyto µpočítače. Jsem v tomto oboru dobrý …
Program tvořím v assembleru a neumím složité matematické operace .
↑ nahoru


návrh a výroba aplikací, které nepotřebují prohlášení o shodě

Jedná se o aplikace, které mají napájecí napětí nižší než napětí malé  50V
Tj. jsou napájeny přes síťový adaptér (ten by toto prohlášení měl mít), nebo z akumulátoru (Pb nebo LiIon apod) . Pokud by tyto aplikace mohly být ovlivněny rušivým signálem z venku, nebo naopak samy mohly vyzařovat rušivý signál – tak by toto prohlášení taky měly mít.

 • regulátor otáček DC motorků
 • regulátor jasu LED diod (akvária apod.)
 • regulátor teploty pro akvária a terária s výstupním relé
 • regulátor čerpadla pro sluneční kolektor (TUV) s výstupním relé
 • měnič DC/DC pro nabíjení AKU z fotovoltaiky (malý výkon)
 • měnič DC/DC pro výstupní napětí do 24V
 • programovatelný regulátor teploty pro líhně (množení plazů)
 • jednoduchý domácí alarm (používající kontaktní vstupy, pohyb.čidla)
 • regulátor otáček DC 3fázového motoru vyrobeného z automobilového alternátoru – např. pro Medomet nebo pohon dětského autíčka (Pb AKU 12V/50-100Ah)
  ↑ nahoru


návrh a výroba aplikací, které potřebují prohlášení o shodě

Prohlášení o shodě je dokument vystavený výrobcem zařízení – potvrzující, že výrobek splňuje platné bezpečnostní normy (pro celou EU) a smí se používat . Solidním výrobcům to komplikuje život, protože aby se výrobek otestoval, musí se to dít pouze v akreditovaných zkušebnách (s platností pro celou EU nebo i jiné oblasti) a to stojí PENÍZE . Řádově se jedná o tisíce až desetitisíce.  Čínský výrobce se tímto pravděpodobně vůbec netrápí a v jeho cenách se to neprojeví .
Když si kupujete levné zboží, které toto prohlášení o shodě nemá – riskujete své zdraví nebo zdraví své rodiny a  přátel.
V případě úmrtí ani není viník dohledatelný …

 • regulátor otáček pro ventilátory – max 100W (s triakem)
 • programovatelný regulátor otáček pro ventilátory – max 100W (s měničem) pro nucené větrání apod.
 • regulátor svitu žárovky (stmívač)  – max 300W (s triakem), různé varianty- např. s pozvolným rozjezdem při zapnutí (šetří žárovku)
 • specielní regulátor svitu žárovky (stmívač)  – max 300W (s triakem), se změnou chování (při změně podmínek). Např. osvětlení WC se bude v noci rozsvěcovat 20sec a ve dne 1sec a může být závislé na pohybovém čidle (infra), dveřním spínači nebo tlačítku místo vypínače atd.
 • regulátor otáček s proudovou zpětnou vazbou pro výkonnější ac 1f motory (vrtačky, míchadla směsí) o výkonu do 600W nebo do 2000W .
  ↑ nahoru


internetový obchod se součástkami

Jiří Gracias nový prodejce součástek pro elektroniku pro amatéry i profesionály se slušnými cenami

Jan Galuszka http://www.soucastka.cz obchod, kde se dá i smlouvat …

zajímavé stránky s elektronikou a jednočipy
Jaroslav Belza
http://www.belza.cz/ redaktor AR  elektronika, dobré stránky s velkým množstvím užitečných odkazů

David Hankovec http://www.dhservis.cz/ snad nejlepší stránky pro začátečníky s x51 !     Bohužel (pro fan klub x51) přešel na PIC …

Michal Kostomlatský http://mcu.cz/startpage.php klasika přecházející až do nepřehlednosti (množstvím)

Bezstarosti Bross http://www.bezstarosti.cz/ elektronika s x51 a přechod na PIC

Petr Stehlík http://stehlik.net/peti/mikrkons.html stránky věnované i mikropočítačům x51

HW server http://hw.cz/ začínali s jednočipy x51, dnes už mají hodně velký záběr

AUTOMATIZACE http://www.automatizace.tym.cz/rubrika/x51-family/

Libor Kubica BEN
knihkupectví  http://www.ben.cz/cz/ technická literatura, dnes i v pdf

Jan Galuszka
http://www.elektronika.cz/ web pro všeobecnou elektroniku, občas zajímavé novinky

Andrea Ronešová http://home.zcu.cz/~ronesova/ teorie, bastlení, AVR bohužel už dlouho nic nového, vaření pro trubky

↑ nahoru


HISTORIE

Začínal jsem asi v roce 1970 s krystalkou, vyrobenou z brambory, germaniové diody a tranzistorem KC509, koupeným na dobírku (jeho cena byla astronomická – bez poštovného byla 20Kčs a vyráběl se jako horká novinka). Odpověď pro zvídavé – druhohory si nepamatuji.
Po vyučení v oboru elektro jsem pokračoval přes HiFi klub Svazarmu se stavbou zesilovačů, gramofonů a reprobeden. Absolvoval jsem i nějaké školení a stal se „vedoucí oddílu mládeže„. S úctou vzpomínám na školitele Ing.Petříka z VŠ Elektro v Plzni a jeho skleněný gramofon, betonové reproduktorové soustavy o objemu 900 litrů apod.
Po dálkovém studiu na SPŠE obor měřící a automatizační technika jsem se začal zajímat o počítače. Byl jsem asi první člověk v Kopřivnici, který si v assembleru sám napsal program pro Z80 a on fungoval (bylo to bez překladače – ručně). V té době byla horká novinka ZX Spectrum a ten se programoval v Basicu. V práci jsem opravoval 8bit počítače SAPI-1 a i tam se musely upravovat programy (drivery pro různé typy tiskáren apod).
Díky svému kamarádovi ze „špatného“ německa jsem se začal zajímat o I8751. Pracoval jako programátor u firmy Schenck (jeho babička byla češka a maminku po válce odsunuli do německa) a Tatra koupila asi 25 brzdových stanovišť na zkoušení všech svých diesel motorů. Účastnil jsem se montáže těchto brzd a později jsem je asi 10 let udržoval v chodu. Navíc mi pomohlo, že tyto procesory vyráběla i TESLA a byla k nim dokonce i česká literatura. Když po listopadu 89 přišel ATMEL se svým 89C2051, tak jsem už jiný typ mikropočítače nehledal. Pár let jsem učil zdarma v kroužku na ZŠ elektroniku a později i programování těchto mikropočítačů (projekt automatická pračka) …
Později jsem na žádost kamaráda přibral do repertoáru modernější klon od firmy Philips 89LPC922. Je to navenek stejný brouk, jen nepotřebuje vnější krystal, stačí mu 3V a pár mA – ale potřebuje jiný programátor. Uvnitř jede 4x rychleji a nepotřebuje žádný čítač na UART. 5V na vývodech mu nevadí a ke snížení napájecího napětí stačí obyčejná LED dioda a kondenzátor. Pokud by měl ještě ADC převodník, tak by byl ideální …

Dnes už jsou i tyto procesory trochu „mimo mísu“.
Převálcovaly je výkonem (100x), spotřebou (1/2) i cenou (1/2) mikropočítače ARM (32bitové s ADC i DAC, jsou schopné komunikovat i s obrovskou pamětí). Tyto mikropočítače se dnes používají snad už ve všem (navigace, mobily, iPody, pračky, hračky, myčky nádobí i routery).
BUDOUCNOST zatím patří těmto procesorům ARM !!!      Musím se znovu učit . . .

 

↑ nahoru

Komentáře nejsou povoleny.